Práčka

Vedeli ste, že prvá automatická práčka vznikla v roku 1907, ale populárna sa stala až v 60. rokoch 20. storočia? Pranie totiž v súčasnosti považujeme za úplne samozrejmú vec každodenného života a perieme v nej takmer každú textíliu. Je to super pomocníčka, pretože nefrfle, perie aj viac krát za sebou ak potrebujeme a dnes máme tú výhodu, že má množstvo prídavných funkcií, ktoré šetria prádlo, energiu, životné prostredie. No poďme sa spolu pozrieť na situáciu, keď práčka doperie, otvoríte vrátka a dostanete „facku“ priamo do nosa v podobe nepríjemného zápachu.

A začnete pátrať… Mohlo sa stať že ste zabudli pridať prací prášok. To je asi to najjednoduchšie riešenie. Poprípade skúste pozrieť gumenné záhyby okolo bubna – tam sa zvyknú usádzať nečistoty, videla som už aj plesne v týchto miestach… A pleseň je nebezpečná pre naše zdravie. Na odstránenie (mne osobne) pomohla octová voda a malá drsná špongia. Tieto miesta treba manuálne vydrhnúť.

Ďalším dôvodom zápachu môžu byť „črevá“ práčky. Sú to všetky hadičky, ktoré nevidíme. Ale skúsme uvažovať, špinavá voda sa musí dostať sústavou hadičiek von. Na to je dobré pustiť buď program samočistenia práčky(nemente preddefinované hodnoty teploty a otáčok), alebo zvoliť program, ktorý bude bežať viac ako 2 hodiny, teplota vody sa dá nastaviť na 90 stupňov. Tento proces by sme mali robiť aspoň 1 krát mesačne. Predĺžime životnosť spotrebiču. Sú aj rôzne prípravky, ktoré sľubujú, že Vás zbavia zápachu a nečistôt a sú určené na čistenie práčky. Ja som už vyskúšala rôzne produkty. Nebola som spokojná s výsledkom. Ja osobne preferujem kyselinu citrónovú (v malom množstve). Čo sa týka používania octu (v tej podobe ako sa dá kúpiť v potravinách) to by som neriskovala. Žiadny výrobca to v manuále na používanie neodporúča a čítala som, že to ničí „črevá“ práčky. Ale dobrá rada znie, treba poskúšať viacero produktov od rôznych výrobcov a porovnať výsledok.

A ešte máme k dispozícii jeden filter, ktorý zachytáva nečistoty. Nachádza v predu (keď sa postavíte pred práčku), zväčša v spodnej časti práčky vľavo alebo vpravo a je zakrytý rovnakým plechom ako aj vonkajší obal práčky. Tento kryt sa dá jednoducho rukovou otvoriť. Skôr než začnete vyberať filter nachystajte si veľa savých handier, prípadne starý plech na pečenie, alebo vedro. Ak ste „vyzbrojení“ začnite pomaly otáčať filter do jednej alebo druhej strany, až ho vyšrobujete celý von. Ak Vám počas tejto demontácie bude tiecť voda po ruke, neľakajte sa. Je to zvyšková voda z prania. Počkajte, pokiaľ celá vytečie (nebude kysnúť v práčke) a vyčistite filter. Potom už len stačí keď sa pozriete dnu do otvoru, vizuálne skontrolujete, či je všetko čisté a môžete v opačnom poradí dať všetko do pôvodného stavu (zašrobovať filter, zatlačiť krytku, poutierať zvyšky vody).

Problém ešte môže nastať aj v hadici, ktorá odvádza nečistoty priamo do odpadu. S týmto problémom odporúčam sa obrátiť na šikovného majstra resp. odborníka, ktorý pozná túto problematiku.

Toto sú problémy, s ktorými si viete poradiť aj sami doma. Ešte by som chcela pripomenúť, že po každom praní by mal ostať bubon práčky otvorený spolu s násypníkom (platí pre práčky plnené z boku). Prečo? Pamätajte, po každom praní ostane určité % vody v útrobách práčky.

Verím, že som pomohla, ak máte otázky, kontaktujte ma a ak máte dobré zlepšováky, tiež ma kontaktujte. Rada sa naučím niečo nové.

Prajem pekný deň.