5 rád na pokrčené prádlo

Poznáte to! Práčka doperie a pípa dovtedy, pokiaľ sa nezdvihnete, idete k nej, vypnete ju, prádlo preložíte do sušičky a sušíte. Ak nemáte sušičku, tak beriete hooooru prádla a vešáte do zbáznenia…

Po niekoľkých dňoch a sebazapieraní svojej nechuti vytiahnete kôš (nie, to je slabé slovo, MOUNT EVEREST je vhodnejšie pomenovanie), rozložíte sa v obývačke, pustíte si telku a tam Rosamunde Pilcher, v nádeji že sa nálada vylepší a príde chuť na žehlenie, no tá sa rozplynie v momente keď zistíte že žehlička je zavápnená , sú tam veľmi pokrčené veci…. áno viem čo bude nasledovať…. ponadávate si, odkladáte koš, žehličku aj žehliacu dosku a radšej sa pustíte do pripravy chutnej večere.

Nebuďte zúfalé! Situácia sa dá riešiť elegantným spôsobom. Jedným z nich, je osloviť firmu na žehlenie prádla. Ale čo v prípade, že nie ste ochotná zveriť svoje drahé oblečenie dievčatám v ružovom tričku a s modrým autom? Celý proces som zhrnula do 5 bodov. Tak nech sa páči:

  1. Triedenie

Skôr než začnete prať, spravte si kôpky prádla. Také najlahšie je triediť prádlo na IBA čierne, IBA biele, IBA červené a IBA farebné. Ak chcete vyšší level skúste v „rámci farebnosti“ roztriediť ho na elegantné blúzky a košele (iba farebné košele a blúzky, iba biele košele a blúzky, iba čierne košele a blúzky); tričká s flitrami, nažehlovačkami a kamienkami; spodné prádlo a uteráky;športové oblečenie; obliečky;deky a prehozy, závesy; záclony, saténové veci.

  • Otáčky na práčke

Dnešné práčky (aj tá moja) ihneď po hodení kôpky prádla mi preddefinuje teplotu a aj otáčky. Nepočúvajte ju! Ste emancipovaná, úžasná, inteligentná a prezradím Vám tajomstvo, že pri použítí nižších otáčok na „neláme“ prádlo a zachováva si dlhšie svoj tvar. Takže ak periete tričká na 1000-ke, skúste stiahnuť na 800, ideálne je na 600. Ak periete blúzky a pánske košele výška otáčok by nemala presahovať 400 otáčok. Ak to prešvihnete, pri žehlení Vám už navždy zostanú „polámané“ stopy. Môžete sa aj na hlavu postaviť, nikdy to nebude také ako keď ste si to kúpili.

  • Vešanie

Ak sa Vám dá, sušte a vešajte prádlo tam, kde máte možnosť vetrať intenzívne. Ideálne by to bolo na čerstvom vzduchu. Pred zavesením prádlo riadne vytraste (ono sa vám poďakuje) lebo ho pekne narovnáte, udrží si svoj tvar a vy budete mať o 70% menej roboty.

  • Ukladanie do koša

Usušené prádlo poskladajte na polovicu a ukladajte na seba do prádelného koša. Vyzerá to úhľadne, o 1000% sa to lepšie žehlí (aj s lacnejšou žehličkou) a Vám nepribudnú ďalšie vrásky na čele.

  • Žehlenie

A potom už žehlenie ide ako po masle…

Verím, že som Vás inšpirovala a pomohla. Všetky rady som si roky skúšala na vlastnom prádle. U nás to funguje a som presvedčená že aj u Vás to bude tak. Ak máte lepší zlepšovák sem s ním,  rada skúšam nové veci!