Ako žehlím košele?

Košele ma začali fascinovať od momentu keď som prvý krát chytila žehličku do ruky. Ako to tie ženy robia že košeľa je krásna rovná? Myslím si, že je to jadrová fyzika :-D. Ale teraz vážne.

Košeli treba venovať pozornosť už od momentu, keď špinavá leží v prádelnom koši. Je dobré si košele roztriediť, tým chcem povedať že prať flanelovú košeľu s bavlnenou elegantnou košeľou neodporúčam. Elegantné košele periem samotné v práčke. A po opratí poriadne vytriasť košelu a zavesiť ju na ramienko a nechať vyschnúť. No povedzme si, ako takú elegantnú košeľu ožehliť?

Nemusíte byť špičková odborníčka na žehlenie, ale pri dodržaní týchto rád sa Vám bude jednoduchšie žehliť.

Žehličku zohrejte na 2 stupeň (stredne horúca) a začnite vnútornou, vystuženou stranou límca krku. Potom ožehlite „ramená“. Možno sa Vám to zdá zbytočné, ale uvedomte si že keď sa pozriete na oblečeného muža v košeli čo si všimnete ako prvé? Ja vidím prednú stranu košele, rukávy a ramená. A pohľad upriamim na hornú časť košele.

Keď mám ramená hotové, zoberiem si manžetu košele (vystužená časť rukáva pri dlhých košeliach) a prežehlím ju z vnútornej časti, aby z nej neostal „rovný kus“, ale takmer kruh aby sa nezničilo vystuženie. Následne vystriem rukáv a prežehlím celú plochu, aby som neurobila puk. Rukáv pretočím a ožehlím miesto, ktoré ostalo pokrčené. Ak je to pre Vás ťažké, skúste zrolovať osušku do tvaru valca, napchajte ju do rukáva a žehlite z viacerých strán.

A potom je to na Vás. Zostáva ožehliť 2 predné diely a zadný diel. To je tá jednoduchšia práca. Je fajn, ak máte širokú žehliacu dosku, pekne si to vystriete a prežehlíte. Po ožehlení je dobré ak dáte košeľu na ramienko, zapnete prvý gombík a necháte pri izbovej teplote oddychovať aby „dostala svoj tvar“.

Ako sa starať o košele?

Chcem Vám dnes opäť pomocť. A chcem sa zamerať na pánske košele. Prečo? No 90% žehlenia tvoria práve ony.Často sú príliš  pokrčené. Poviete si, a čo? Veď je to normálne. Áno súhlasím, no dá sa to aj inak… Tým inak myslím to, že môžu byť takmer rovné keď sa vyschnú a po ožehlení sú rovné ako z obchodu. Ale pekne po poriadku…

Pre mňa je pánska košeľa vzácny kus oblečenia. Už pri kúpe si vždy každá z nás položí otázku: Koľko za ňu chcete?? Aj ja to robím (a z hlboka dýcham)…. ale čo by sme pre našich partnerov nespravili však? Ľúbime ich. Takže či je košeľa nová, alebo špinavá (zväčša býva len spotená, no občas pribudne aj nejaký ten fľak) putuje do práčky. A tu sa zastavme.

Skôr než stlačíte štart pozrite si prosím program, teplotu a otáčky, ktoré ste zvolili. Pozreli ste? Super! Odporúčam zvoliť program vhodný pre jemné prádlo (každá práčka je iná, preto píšem všeobecne že jemné prádlo,prípadne si pozrite návod na použitie. Moja práčka má samostatný program na pranie košieľ). Má to svoje výhody napríklad – eliminujete tvorbu žmolkov, krčivosť košele, nezničíte vystužený límec okolo krku a manžety na rukávoch.

Teraz skontrolujte tepotu. Košele sa môžu skladať z 95% bavlna a 5% elastan. Nemusí to byť vždy v tomto pomere, ale tie elegantnejšie (často aj drahšie) košele majú podobné zloženie. Zisťovala som, radila som sa a dozvedela som sa, že bavlna je materiál menej poddajný, menej pružný, no má  výbornú savosť a je vhodný pre osoby s citlivou pokožkou. A žiaľ patrí do kategórie krčivých látok. Ale my máme v košeliach aj určité percento elastanu, ktorý pomáha košeliam držať ich tvar a dodáva im pružnosť. Preto by sme mali voliť teplotu vody maximálne 40 stupňov a menej.

No a posledná dôležitá vec – otáčky na práčke. Už teraz viete, že košeľa je ušitá z jemného materiálu a preto aj  zvyknem odporučiť, aby ste otáčky stiahli na maximálne 400. Keď vytiahnete takto vyžmýkané košele, budú síce morké, ale málo pokrčené. Pri vešaní by ste mali použiť ramienko – zavesiť naň košeľu a nechať stiecť vodu. A pri žehlení uvidíte veľký rozdiel.

A najmä na rukávoch a na bielej košeli je to najviac vidno 😊. A to hovorím z vlastnej skúsenosti.

Ako sa naučiť žehliť…

 Je jedno koľko máte rokov, je jedno kde žijete… žehlenie je proces, ktorý dotvára VAŠU osobnosť, aby ste sa cítili sebavedomo (nech ste kdekoľvek).

Žehlenie je dobrá oddychová činnosť, ale iba v prípade že viete ako na to. A preto mám pre Vás niekoľko cenných rád

1.Neinvestujte

Ak začínate prvý krát (úplne prvučičký, prvý krát žehliť) zaobstarajte si lacnejšiu žehličku (alebo aj staršiu žehličku, napr. od maminy – jej kúpte pod stromček novú žehličku – bude Vás milovať). No a prečo? Preto, že si až toľko neublížite keď s ňou budete „šermovať“ po prádle a nezničíte si prádlo.

2. Začnite s uterákmi

Áno, je to možno čudné, ale uterák je ideálny kus látky, kde si vyskúšate ako sa drží žehlička, ako hreje, ako parí… Veď ani v autoškole Vás hneď po nasadnutí do auta nenútia, aby ste zvládali na prvú riešenie zložitej križovatky kombinovanej s električkou. A potom skúste zmenu, napr. kuchynské utierky alebo obliečky (to je vynikajúci textil, lebo je vééééľmi dlhý)

3. Tričká

Dobre. Odžehlili ste si 5 uterákov a dvoje obliečky. Ste super žena (buďte na seba hrdá!) a teraz zoberte tričko s krátkym rukávom. Pekne ho „rukami uhlaďte“, aby bolo úplne čo najrovnejšie (žiadne záhyby) a začnite žehliť rukávy. Potom ožehlite aj zvyšok. Dajte si pozor a žehličkou nikdy neprechádzajte priamo po nažehľovačkách, flitroch, kamienkoch, nášivkách… Buď si zničíte obľúbené tričko alebo v horšom prípade aj samotnú žehličku. Vždy – a to myslím smrteľne vážne, VŽDY si takéto tričko žehlite otočené na ruby. A nezabudnite ho žehliť na stredne silnej teplote (staršie žehličky majú dve bodky nakreslené na termostate).

4. Nohavice

Teraz skúsime nohavice. Tie sú tiež jednoduché. Ožehlite spodnú časť  nohavice až po rozkrok z obidvoch strán pre obe nohy a sedaciu časť (oblasť panvy človeka) pekne navlečte na žehliacu dosku a opatrne dožehlite. Tak to je ako základ na dnes všetko. Keď toto zvládnete, môžete sa pokúsiť žehliť aj zložitejšie veci.

Viem, že ste šikovné a emancipované a že to „dáte“! tak šup vyťahujem žehliacu dosku, žehličku a žehlím, žehlím!

Žehleniu zdar!